Record Use Observation Keeping - cross-border cooperation of regional hospitals in Siedlce and Minsk for mother and child health

PROJEKT POD NAZWĄ: " Record Use Observation Keeping - cross-border cooperation of regional hospitals in Siedlce and Minsk for mother and child health” (Rejestracja, obserwacja, opieka - transgraniczna współpraca regionalnych szpitali w Siedlcach i Mińsku na rzecz zdrowia matki i dziecka).
Projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020

Partnerzy Projektu:
1. Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.
2. Kliniczny Regionalny Szpital Położniczy w Mińsku (Białoruś)

Źródła finansowania:
- środki Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa,
- środki z budżetu Województwa Mazowieckiego

Założenia:
Projekt partnerski zakłada wspólne przeciwdziałanie negatywnym trendom demograficznym obwodu mińskiego i subregionu siedleckiego poprzez rozwój specjalistycznej opieki zdrowotnej matki i dziecka.

Cel:
Celem projektu jest poprawa dostępu do wysokiej jakości opieki ginekologiczno-położniczej i neonatologicznej na terenie obwodu mińskiego i podregionu siedleckiego.

Działania:

1. Zarządzanie projektem
2. Przebudowa budynku kotłowni Szpitala w Siedlcach na potrzeby przystosowania do potrzeb matki i dziecka (docelowo na trzech kondygnacjach znajda się poradnie POZ dla dzieci chorych i zdrowych, specjalistyczne poradnie dziecięce z obszaru: diabetologii, kardiologii, neonatologii, neurologii, nefrologii, alergologii i zdrowia psychicznego, a także poradnie: ginekologiczna i laktacyjna, pracownia rehabilitacji poporodowej i uroginekologicznej oraz szkoła rodzenia. Oprócz prac budowlanych w ramach zadania zaplanowano zakup foteli ginekologicznych, wag, aparatu USG, kolposkopu oraz stacjonarnego KTG. 
3. Zakup i instalacja infrastruktury IT i sprzętu medycznego dla Szpitala w Mińsku (Szpital w Mińsku zmodernizuje sieć informatyczną w ramach swojej placówki, zakupi 123 stacje robocze, 7 zestawów KTG, 5 aparatów USG oraz samochód medyczny dla jednostek Szpitala, co pozwoli zarówno na podniesienie jakości usług medycznych oddziałów szpitalnych, jak również wdrożyć konsultacje telefoniczne dla pacjentek).
4. Wynajem i zakup sprzętu medycznego dla Szpitala w Siedlcach na potrzeby programów medycznych (na potrzeby realizacji 3 programów medycznych zaplanowano leasing 20 aparatów Home KTG do korzystania przez ciężarne w domach oraz zakup samochodu medycznego dla położnych – opiekunów kobiet w ciąży objętych strefą KTG),
5. Program wczesnej diagnostyki prenatalnej w obydwu szpitalach (zadanie zakłada wdrożenie w obydwu szpitalach testów biochemicznych i badań USG płodu, tak by jak największej liczbie kobiet pozwolić na bezpieczną ciążę i podjąć jak najszybciej w przypadku wykrycia wady odpowiednie leczenie. Szczególnie badania skierowane będą do kobiet w ciąży powyżej 35-tego roku życia. Przewiduje się objęcie min. 300 kobiet z subregionu siedleckiego oraz 1000 kobiet z obwodu mińskiego).
6. Program wykrywania wad wrodzonych stawów biodrowych u noworodków i niemowląt w obydwu szpitalach (zadanie przewiduje realizację programu badań dla dzieci (obejmujących podstawowe badanie lekarskie oraz badanie USG) u ok. 900 dzieci do 6 tygodnia życia z rejonu mińskiego i subregionu siedleckiego. Badania preluksacyjne pozwolą możliwie wcześnie rozpocząć odpowiednią rehabilitację noworodków),
7. Program "Strefa KTG dla kobiety w ciąży" w obydwu szpitalach polegający na ocenie za pomocą aparatu KTG stanu płodu w ostatnich tygodniach ciąży. Badania kobiet będą wykonywane w warunkach domowych bez konieczności odwiedzania Szpitala. Przewiduje się objęcie programem 360 ciężarnych z subregionu siedleckiego oraz 1000 ciężarnych z obwodu mińskiego).
8. Przygotowanie i prowadzenie komputerowej bazy wad rozwojowych płodu (w oparciu o przeprowadzone badania prenatalne w ramach projektu pośród polskich i białoruskich pacjentek, przygotowana zostanie internetowa baza wad rozwojowych płodu, do której dostęp będą mieć lekarze ginekolodzy, neonatolodzy i położne z polsko-białoruskiego pogranicza.
9. Seminaria i warsztaty - wymiana doświadczeń (w ramach projektu dzięki współpracy partnerskiej nastąpi również wymiana doświadczeń w zakresie medycyny; zakłada się organizację 2 seminariów dla lekarzy w formie spotkań i 2 warsztatów dla położnych w formie telekonferencji. Tematyka seminariów będzie skupiona wokół badań prenatalnych, a także opieki medycznej matki i dziecka po porodzie - w szczególności w zakresie metod rehabilitacji. Seminaria posłużą też przekazywaniu wiedzy medycznej i organizacyjnej przez personel obydwu szpitali)
10. Informacja i promocja (w ramach projektu na budynkach obydwu partnerów znajdą się tablice informacyjne, a wszystkie dokumenty i zakupione urządzenia związane z projektem zostaną oznaczone informacją o dofinansowaniu ze środków Programu PL-BY-UA; na podstronach partnerów umieszczone zostaną informacje o projekcie i postępach w jego realizacji; zaplanowano również przygotowanie materiałów informacyjnych mających na celu zwiększenie udziału lokalnych społeczności w działaniach projektowych oraz 2 konferencje prasowe).